2013 Winners
Samsung Chromebooks

  • Charles Bell

    Oklahoma State University

  • Chloe Lin

    National Cheng Kung University

TOP SCHOOL

winner

United States Merchant Maring Academy

Winner of the $500 Pizza Party.
XXXX Students Participated!


Weekly winners
Roku 3 Media Players

  • Morteza Chehel Amirani University of Alberta

  • Emirhan Gavuz Istanbul Technical University

  • Vincent Tiing Tiong Queensland University of Technology

  • Bailey Stinnett University of Arkansas at Fayetteville

  • Anoop Asranna TU Delft

  • Haider Malhi Wichita State University

  • Suzanna Parks Oklahoma State University, Stillwater

  • Alwyn Rusli Nanyang Technological University

  • Paul Geimer Colorado School of Mines

  • Trevor Sands Rochester Institute of Technology

  • Christine Chern University of Florida

  • Jonathan Weinrib Cooper Union


Contest-within-the-contest winners
Pebble Smartwatches

  • Henno Trost University of Alberta

  • Ryan Potter University of Arkansas

  • Annie Leeuw TU Delft

  • Yong Le Lim Nanyang Technological University

  • James Williams Oklahoma State University

  • Erdal Kondakci Istanbul Technical University

  • Connor Hopkins Colorado School of Mines

  • Koushik Ponnuru University at Buffalo (SUNY)

  •  
  • Sandra Chung National Cheng Kung University

  • Semih Batuhan Middle East Technical University

  •  

Grand prize

Jacob Schimelman

Case Western Reserve University

Brad Jackowich

University of Alberta

2012 Winners

Grand prize

Patrick Heider

Massachusetts Institute of Technology


Weekly winners

  • Koushik Ponnuru University at Buffalo

  • Kevin Fletcher British Columbia Institute of Technology (BCIT)

  • Alvin Teo Nanyang Technological University

  • Jorge Garcia CETYS Universidad Campus Mexicali

  • Charles Bell Oklahoma State University

  • Amy Wen Case Western Reserve University

  • Kayla Huffman Oklahoma State University

  • Agnieszka Bajda Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

  • Zach Evans University of Cincinnati

  • Jordan McGlone University of Alberta

  • Burcu Guldiken Istanbul Technical University

  • Michal Staskiewicz Politechnika Lodzka


Contest-within-the-contest winners

  • Danny Pham British Columbia Institute of Technology (BCIT)

  • Karin Lee Case Western Reserve University

  • Daniela Alejandra Costich Gonzalez CETYS Universidad Campus Mexicali

  • Mehmet Emin Sapmaz Istanbul Technical University

  • Erkan Aksoy Middle East Technical University

  • Zhaowen Long Nanyang Technological University

  • Chloe Lin National Cheng Kung University

  • Hamdan Alharbi Oklahoma State University

  •  
  • Sam Deutch University at Buffalo

  • Chelsea Anne Carranza University of Alberta

  •  

2011 Winners

Grand prize

Rahul Thakkar

SUNY Buffalo

First prize

Andrew Steele

Case Western Reserve University


Second prize

  • Tamseel Mahmood Syed University of Akron

  • Johnson Joseph University of Kentucky

  • Randy Hagen South Dakota School of Mines and Technology

  • Adam Heimbrock United States Merchant Marine Academy

  • Nichole Holman Worcester Polytechnic Institute

  • Yasin Cetin Middle East Technical University

  • Luke Lewis University of Alabama

  • Jana Lancova University of Pardubice

Contest-within-the-contest winners

  • Zach Kovach University of Arkansas

  • Nader Shaker Oklahoma State University

  • Maria Stoklosa AGH University of Science and Technology

  • Teng Xiao Nanyang Technological University

  • Vivek Kamath SUNY Buffalo

  • Alexander Grams University of Alberta

  • Saleh Goodarzian Colorado School of Mines

  • Rosemary Harris British Columbia Institute of Technology